Concierge ( Konsiyerj ) Nedir?

Concierge ( Konsiyerj ) esasen Fransızca kökenli bir kelimedir. Anlamı ise “kapıcı” olarak bilinmektedir ancak Concierge ( Konsiyerj ) kelimesinin doğuşu bir o kadar ilginç bir hikâyeye dayanır. Avrupa ve Fransız kültürünü şekillendiren kral olarak adlandırılan 14.Louis ( Bir çok kaynak Güneş Kral olarak adlandırır) bir çok otoriteye göre modern lüks kültürünün doğuşunun sebebi olarak gösterilmektedir.

Versay Sarayında düzenlediği parti ve balolar ile dillere destan olan, Paris’in modanın kalbi olmasında büyük katkısı bulunan ve bugün bile eğlence hayatında geçerli olan bir çok kuralın yaratıcısı olarak bilinmektedir. Şatafata ve lükse aşırı düşkünlüğü ve durup durmaksızın bitmeyen eğlence dolu geceleri ile de halktan büyük bir tepki alan hükümdardır aynı zamanda.

İşte tüm bu şatafatı ve lüksü onun için organize eden, onun tüm bitip tükenmeyen isteklerini karşılayan, tüm misafirlerini A-Z’ye ağırlayan ve tüm sarayın ihtiyaçlarını gideren personellerin genel adıdır Concierge ( Konsiyerj )  ‘terimi

İlk çıkış noktası Conceirge ‘nin her şeye erişebilen adamlar olsa da zamanla Concierge ( Konsiyerj ) ‘ler aristokrat kesim tarafından da benimsenmesinin ardından önce bu kesim tarafından sonrasın da her kesimden insanın faydalandığı bir yapıya bürünmüştür.

Zenginler arasında ne kadar popüler olsa da devrimle beraber Concierge ( Konsiyerj ) anlamı da değişime uğramıştır. Bu gün Tüm hizmet sektörlerini kapsayan bir nevi acaba bunu nasıl yapabilirim sorusuna sizin yerinize cevap veren iş kolu duruma dönüşmüştür Concierge ( Konsiyerj ) .

Concierge Team

About Concierge Team

Leave a Reply